Peroxidové roztoky: poznejte jejich PRO a PROTI
Dne: 19. 4. 2011 Autor: Redakce
Peroxidový roztok je v dnešní době označován za nejlepší možnou péči, kterou svým kontaktním čočkám můžete dát. Čistí a desinfikuje jako žádný chemický roztok a neobsahuje žádné konzervační látky, takže je velice účinný a zároveň šetrný, vhodný i pro velmi citlivé oči.
Jediný problém je v tom, že peroxidový roztok pro tak dokonalé vlastnosti obsahuje, jak už jeho název napovídá, peroxid vodíku – látku, která mírně poškozuje tkáně, a v kontaktu s okem může být dost nepříjemným zážitkem.
V tomto článku shrneme pro a proti peroxidových roztoků a řekneme si tipy pro bezpečné používání peroxidových roztoků.
Jak peroxidový roztok funguje?
Po styku peroxidu vodíku (H2O2) z roztoku s katalyzátorem (disk na dně pouzdra nebo tablety) začne probíhat reakce, kdy se peroxid rozkládá na vodu a kyslík – unikající bublinky kyslíku čočky mechanicky čistí a po reakci peroxidu, desinfikujícího čočky, zůstává v pouzdře pouze voda. Reakce je bouřlivá a v množství nalitém do pouzdra trvá cca 6 hodin, než v pouzdře zůstane bezpečně jen voda.
Důvody, proč peroxidový roztok stojí za to
- efektivnější čištění kontaktních čoček: S peroxidovým roztokem nemusíte čočky mechanicky čistit – mnou čočky mezi prsty při každém ukládání do pouzdra. Mechanické čištění totiž zajišťují bublinky unikající při rekci neutralizace.
- vysoce kvalitní desinfekce: Na rozdíl od chemických roztoků jsou peroxidové mnohem efektivnější v ničení bakterií a plísní, oproti chemickým jsou účinné například i proti akantamébě.
- žádné konzervační látky: Protože tyto roztoky obsahují peroxid vodíku, nepotřebují žádné konzervační látky proti riziku kontaminace. Konzervační látky, vyskytující se v chemických roztocích, mohou dráždit citlivější nositele.
- nehrozí kontaminace roztoku: Chemické roztoky mohou být po otevření snadno kontaminovány bakteriemi z okolí (viz. článek Roztok na kontaktní čočky, základ ke zdravému nošení), peroxid vodíku ale veškeré běžné bakterie při potenciální kontaminaci zničí.
Pár nemilých proti peroxidových roztoků
- peroxid vodíku: Hlavní složka peroxidových roztoků je tím hlavním problémem, který odrazuje v jejich používání. Když se nezneutralizovaný peroxid vodíku dostane do očí, způsobí velké štípání a pálení, může dokonce lehce poleptat povrch oka tak, že následující dva dny není možné kontaktní čočky vůbec nosit, ale následky určitě nejsou kritické, pokud se čočka hned vyjme z oka a oko se propláchne. Poleptání oka v kontaktu s peroxidem způsobuje to, že součást složení peroxidu odebírá volné elektrony z buněk oka a tím ničí jejich stavbu.
- větší spotřeba roztoku: Speciální pouzdra některých peroxidových roztoků mají větší objem, než klasická pouzdra na kontaktní čočky. Pokud se používají každodenně a správným způsobem, velká 360ml lahev vydrží cca 1 měsíc.
- speciální pouzdro: K většině peroxidových roztoků jsou potřeba speciální pouzdra se zabudovanými katalyzátory nebo místem pro vložení neutralizační tablety. Přidává se jedno pouzdro k jednomu roztoku a samostatně se většinou neprodávají - pokud pouzdro ztratíte nebo zničíte, většinou není možné získat nové jinak než koupí dalšího roztoku.
Tipy pro bezpečné použití peroxidových roztoků
Základem je používat pouze doplňky k peroxidovým roztokům určené – tedy originální pouzdro s katalyzátorem nebo tablety, a nechat čočky v pouzdře, dokud neutralizace neskončí – tedy 6 hodin nebo do té doby, než roztok nepřestane bublat nebo se od tablet nezbarví.
Tip 1 Pouzdro vždy naplňte roztokem přesně po rysku – při menším množství roztok nemusí očistit čočku celou, při větším množství může z pouzdra při reakci vytéct.
Tip 2 Pouzdro po naplnění roztokem nechte stát vodorovně, nemělo by se s ním ani třepat, aby roztok neunikl ven. Při ulpění peroxidu na okraji víčka nebo v záhybu pouzdra se při vyjímání čočky můžete těchto nezreagovaných zůstatků čočkou dotknout a přenést tak peroxid do oka.
Tip 3 Pouzdro s katalyzátorem měňte pravidelně, po určité době používání se jeho schopnost zneutralizovat roztok snižuje.
Přihlášení
Mapa specialistů a prodejců
Hlavní partner
18. 10. 2018 - Redakce
PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.
20. 6. 2018 - Redakce
Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.
18. 6. 2018 - Redakce
Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.
Anketa
Jak často nosíte kontaktní čočky?
1-2x za týden | 22 x |
|
|
3-5x za týden | 13 x |
|
|
každý den | 50 x |
|
Celkem odpovědí: 85
Profily značek
AIR OPTIXTM AQUA | |
ACUVUE® | |
Bausch&Lomb | |
Coopervision |
Air Optix AquaDailies AquaComfort PlusAcuvue OasysAvairaSofLens 59 PureVision 1-Day Acuvue TruEyeBiofinity
Komentářů (8)
Dobrý den, Katko, některé roztoky na kontaktní čočky se dají sehnat ve všech zemích (cena by měla být podobná).Samozřejmě každá země má i své originální produkty. U těchto se neodvažuji posuzovat míru škodlivosti pro oči. Roztoky se liší svým složením, některé lépe čistí, jiné zase udržují kontaktní čočku déle zvlhčenou, což je pro Vás komfortnější. U některých se jedná pouze o uchovávací roztok, který postrádá složku desinfekční, čistící i zvlhčující, brání pouze vyschnutí kontaktní čočky. U takovéhoto roztoku se zvyšuje riziko zánětů očí. Doporučuji podrobněji prozkoumat příbalový leták, případně konkrétní produkt prokonzultovat se svým kontaktologem. S pozdravem Jana
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi roztoky k dostání v Česku a roztoky k dostání v Anglii? Já totiž už rok žiji v Anglii a 360ml roztoku koupím za 2libry. Je to škodlivější na oči, nebo celou dobu používám něco jiného?
Dobrý den, Gabrielo, každé nesprávně usazené kontaktní čočky a nevhodné roztoky jsou pro oko nebezpečné. Vždy je důležité řídit se radami a doporučeními specialisty na kontaktní čočky, který si oči vyšetří a zjistí, co by bylo pro Vás vhodné. S pozdravem Jana
Dobrý den, to jsem zase já :-) jenom jsem vám chtěla poděkovat za odpovět a ještě se zeptat, jestli existují nějaké značky kontaktních čoček nebo roztoků, které jsou pro oko vyloženě NEBEZPEČNÉ??
Dobrý den, Gabrielo, nedá se jednoznačně tvrdit, který druh roztoků je lepší, protože každý uživatel kontaktních čoček má své specifické požadavky. Pokud máte problémy např. s usazeninami na kontaktních čočkách, nebo jsou oči citlivé, trpíte alergiemi, je vhodné používat peroxidový roztok. Jestliže máte spíše pocit suchého oka a preferujete snadnost použítí, je dobré zvolit víceúčelový roztok. Také je tu i možnost kombinace. Ale je velmi důležité striktně dodržovat postup doporučovaný výrobci, aby nedošlo k záměně např. pouzder nebo lahvičky roztoku. S pozdravem Jana
Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat jestli je lepší spíš peroxidový roztok nebo normální roztok??
Dobrý den, peroxidový roztok AoSept je důležité používat v kombinaci s přiloženým pouzdrem, jinak opravdu může dojít k podráždění oka. Nemusíte se obávat, oko (rohovka) má výbornou regenerační schopnost a opravdu během několika dnů se ve většině případů vrátí vše do normálu a kontaktní čočky můžete používat dále. Pokud by se stav nezlepšoval, doporučuji navštívit očního lékaře. S pozdravem Jana
Dobrý den, stala se mi taková nemilá věc. Vlastně..tohle se může stát, když je někdo nepozorný :( Před dvěma roky jsem dostala od kolegyně její roztoky na čočky, že už je nosit nebude, tak ať je alespoň spotřebuji. Jeden byl takový malý a nějak se mi doma "schoval". Po nějaké době jsem ho našla, tak jsem si ho dala do pouzdra a čočky si vyndala. Ráno se stala ta nejhorší věc. Potom, co jsem si chtěla čočku nasadit, přišlo mi, že jsem si snad vypálila oko. Okamžitě mi zrudlo a slzy jako hrachy padaly na zem. Po třech minutách jsem se vzpamatovala a šla se na svůj roztok podívat. Nebyl to roztok, ale peroxidový čistič kontaktních čoček!! A aby toho nebylo málo, zjistila jsem, že už je dva roky prošlý. Druhý den ráno jsem si normálně nasadila NOVÉ kontaktní čočky. Oko snad bude v pořádku.
Přidat komentář
Údaje označené * jsou povinné.