Zdraví a kontaktní čočky
Léky
Žádné běžně užívané léky (antibiotika, proti bolesti) nemají vliv na kontaktní čočky. Pozor je nutné dávat při užívání lokálních léků, někdy je pak potřeba kontaktní čočky na dobu léčby vysadit. Určitě by se neměly vtírat mastičky nebo kapat léky do očí s kontaktními čočkami – některé látky obsažené v lécích mohou kontaktní čočky zbarvit či jinak jejich materiál znehodnotit, při nejhorším se do čoček vsáknou a pak se z nich postupně uvolňují, účinek léků tím může být nevhodně pozměněn.
Používání léků a kontaktních čoček je důležité konzultovat s očním lékařem.
Některé léky (antihistaminika, diuretika, léky na uklidnění…) mohou ovlivnit pohodlí nošení čoček, stejně tak některé nemoci (cukrovka, zvětšená štítná žláza, nadměrná konzumace alkoholu, držení diet…). Váš kontaktologa by tedy měl být informován o jakékoliv změně vašeho zdravotního stavu.
Alergie
I lidé trpící alergiemi na pyl, srst zvířat apod. mohou používat kontaktní čočky, dokonce i v případě občasných zánětů spojivek spojených i s alergií. Pro alergiky jsou nejvhodnějšími kontaktními čočkami ty s nejkratší možnou výměnou, tedy čtrnáctidenní, nejlépe však denní kontaktní čočky. Pro období, kdy se vyskytuje nejvyšší množství alergenů a alergie se plně rozvine, existuje několik tipů pro nošení čoček s alergií. Někdy je ale třeba čočky úplně vysadit, jinak hrozí zánětlivá onemocnění očí, doprovázené hnisáním oka a jakoby bílými nitkami přes čočky.
Dá se bohužel vytvořit i alergie na kontaktní čočky - při nedodržování doby výměny kontaktních čoček. Oko začne reagovat na usazeniny na povrchu čoček, červená, pálí, tlačí, vytvoří se alergická reakce - silný zánět spojivek. Ten je pak nutné dlouho léčit bez používání kontaktních čoček.
Hormonální antikoncepce
V naprosté většině případů hormonální antikoncepce nemá vliv na používání kontaktních čoček. Ve výjimečných případech u citlivějších pacientek může způsobovat dráždění spojivky, což zapříčiní menší snášenlivost čoček v oku – v těchto případech lze vyzkoušet změnu značky antikoncepce, ale ani to nemusí být řešením. Hormonální antikoncepce má spoustu vedlejších účinků, v ojedinělých případech se může objevit dokonce krvácení nebo uzávěry cév v oblasti sítnice. Stoprocentně je tedy třeba svého očního odborníka informovat o perorálním užívání antikoncepce (pilulkou).
Těhotenství
Při normálním průběhu těhotenství je nošení kontaktních čoček naprosto v pořádku a bezproblémové. Vlivem hormonálních změn ale může dojít k několika problémům, které se však pár týdnů po porodu vrátí do normálu.
Při nošení čoček v těhotenství může nastat pocit suchého oka nebo mohou otéct víčka očí. Oboje je způsobeno tělesným řízením, kdy tělo kvůli těhotenství šetří vodu.
Je také možné, že se změní snášenlivost určitých čoček.
V některých případech se dokonce mohou zvýšit dioptrické hodnoty, ne nijak dramaticky, které se po porodu dokonce nemusí vrátit zpět do stavu opřed otěhotněním.
UV záření
Nejen lidská pokožka, ale také oko je citlivé na sluneční záření. Povrch rohovky chrání oko před pronikáním UV záření, při nadměrném vystavování zde ale existuje riziko - při nedostatečné prevenci může být poškozena sítnice oka, UV paprsky dokonce mohou vést až k šedému zákalu. Chraňte tedy své oči slunečními brýlemi a zároveň kontaktními čočkami s UV filtrem. V kontaktních čočkách filtr funguje jako doplněk k brýlím, kdy chrání oko před odrazem paprsků (před zářením odraženým do oka).
Zelený zákal
Kontaktní čočky určitě nemohou způsobit zelený zákal, ten vzniká z neschopnosti oka regulovat vnitřní tlak. V případě onemocnění zeleným zákalem lze kontaktní čočky používat jen pod stálým a pravidelným dohledem očního lékaře.
Bolest hlavy
Může se projevit nejdříve mírným tlakem v očích a následně bolením hlavy – v tomto případě je zřejmě na vině nesprávná korekce, nevhodná dioptrická síla v čočkách. Ale bolest hlavy, tlačení čoček a citlivost na světlo mohou být příznakem něčeho vážnějšího, např. gigantopapilární konjunktivitidy (viz Potíže při nošení kontaktních čoček). Kontaktní čočky rozhodně nemohou způsobovat silné migrény.
Kontaktní čočky a zánět očí: 6 důležitých kroků pro úplné vyléčení
Datum: 5. 4. 2016., Autor: Redakce
I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.
Jaká je první pomoc při zánětu očí a co dělat, aby se vám zánět vyléčil a mohli jste čočky začít znovu bezproblémově nosit?
Kontaktní čočky s UV filtrem ochrání vaše oči!
Datum: 8. 8. 2014., Autor: Redakce
Sluneční brýle jsou důležité, ale ne vždy plně dostačující.1 Skla slunečních brýlí mohou blokovat až 100 % UV paprsků. Avšak nemají-li brýle dostatečně přiléhavý tvar (např. tolik oblíbené „pilotky“), může kolem jejich obrouček pronikat do očí až 45 % škodlivých UV paprsků1.
Kontaktní čočky s UV filtrem mohou pomoci. Věděli jste, že oční specialisté, kteří sami nosí kontaktní čočky, preferují kontaktní čočky s 1. třídou UV ochrany?2 Zjistěte proč a stáhněte si kupón na zkoušku čoček s UV filtrem.
5 nejběžnějších příčin červených očí při nošení kontaktních čoček
Datum: 7. 8. 2014., Autor: Redakce
Nosíte kontaktní čočky a trápí vás červené oči? Příčin může být několik.
Nejčastěji za zčervenáním očí stojí nesprávná péče o kontaktní čočky nebo chybný výběr kontaktních čoček či přípravků pro péči o kontaktní čočky. Většina příčin zčervenání očí z nošení čoček se dá odstranit.
Z čeho vám oči rudnou a jak se zčervenání zbavit? Čtěte.
Kontaktní čočky při porodu
Datum: 3. 3. 2014., Autor: Redakce
Na internetu nalezneme mnoho nejrůznějších diskuzí na téma porod a kontaktní čočky. Nastávající maminky jsou často zmatené a nejsou si jisté, zdali mohou mít kontaktní čočky při porodu nasazené.
Jsou tedy oční vady při porodu problémem? A je možné mít u porodu kontaktní čočky? Nejen tyto otázky si nyní zodpovíme.
Rohovka - místo, kde leží kontaktní čočka
Datum: 27. 11. 2013., Autor: Redakce
Rohovka je nejcitlivější tkání lidského těla. Počet nervových uzlíků na 1mm2 se pohybuje mezi 60 – 80. Každý uzlík se dále větví, takže počet nervových zakončení na jejím povrchu se odhaduje až na 315 000 – 600 000.[1] Pokud se rohovka jakkoli naruší, je velmi pravděpodobné, že bolest bude mnohem větší než například při srovnatelném porušení zubu. Nejvyšší hustota nervových zakončení v zubní dřeni je totiž „jen” 25%.
Všem je jasné, že kontaktní čočka by měla být na oční rohovce usazena správně. Co se ale stane, když tomu tak není? Co vůbec rohovka je, jak vypadá a z čeho se skládá?
Jak působí UV záření na vaše oči?
Datum: 27. 8. 2013., Autor: Redakce
O UV záření se v poslední době mluví stále častěji. Skoro všichni jsme už někdy měli popálenou kůži od sluníčka a slyšeli o vzniku rakoviny kůže.
Dopady slunečního záření na naše oči jsou ale také vážné a rozhodně bychom neměli podceňovat jejich ochranu. Jak ale správně postupovat, abychom co nejvíce snížili riziko jejich poškození?
15 minut může zachránit váš zrak na celý život
Datum: 26. 4. 2013., Autor: Redakce
Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.
Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Vždyť zrakem přijímáme celých 80 % informací o okolním světě. Staráte se o něj, pečujete o svoje oči?
Svoje oči používáte každý den, dopřejte jim kontrolu každý rok!
Datum: 2. 10. 2012., Autor: Redakce
Vážíte si svého zdraví, např. chodíte pravidelně k zubaři? Ale kdy jste byli naposled na kontrole zraku? Přitom oči jsou nejen jedním z nejdůležitějších smyslů, ale také ukazatelem našeho zdraví.
Náš zrak je v dnešní době neustále zatěžován – při práci na počítači, sledování televize nebo za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví. K únavě jsou náchylnější zejména ti, kteří nepoužívají dostatečnou korekci zraku. Důsledkem neřešené zrakové vady bývá silná únava očí a bolest hlavy. Můžete jim předejít snadno správnou korekcí zraku pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.
Kontaktní čočky a oční alergie
Datum: 11. 6. 2012., Autor: Redakce
Alergická reakce oka na vnější alergeny, jako jsou například prach, pyly, roztoči nebo trávy, trápí stále více nositelů čoček. Oční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky.
Nositelé čoček, kteří trpí na oční alergie, však musí dodržovat speciální režim nošení. Jak tedy sloučit nošení čoček s oční alergií? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a nebo vyzkoušet jednodenní čočky.
Tajemství mrkání
Datum: 13. 3. 2012., Autor: Redakce
Každý člověk mrkne více než 14 000 krát za den. Jedno mrknutí trvá v průměru okolo desetiny sekundy a většinou si jej vůbec neuvědomujeme.
Při nošení kontaktních čoček je důležité, aby kontaktní čočka byla v oku pohodlná při každém mrknutí. Nedostatečné klouzání víčka po oku při mrkání může způsobit nepohodlí kontaktní čočky (pocit sucha v oku, podráždění či pocit cizího tělesa). Co s tím?
Na léto jedině kontaktní čočky s UV filtrem!
Datum: 13. 6. 2011., Autor: Redakce
Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.
Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit. Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?
Jak zatočit s oční alergií při nošení čoček v 6 krocích
Datum: 1. 4. 2011., Autor: Redakce
Jaro je tady. Spousta z nás začíná řešit, jak spojit alergii a nošení kontaktních čoček. I když jste například dlouhodobý a zkušený nositel kontaktních čoček, období alergií Vám může pořádně zatopit ve smyslu pohodlného nošení čoček. Alergenní látky přenášející se vzduchem se zachycují na kontaktních čočkách a v kontaktu s okem způsobují značné problémy a diskomfort.
Alergeny zároveň mohou podnítit nadměrnou tvorbu slz, což znepříjemňuje i kvalitní vidění přes čočku. Nošení čoček v pylové sezóně se tak může stát pořádným peklem. Co s tím? Máme pro Vás 6 tipů, co dělat, pokud v jarních, letních nebo podzimních měsících trpíte.
Ulevte svým očím při práci na počítači
Datum: 11. 1. 2011., Autor: Redakce
Spousta z nás používá počítač ke každodenní práci nebo často přichází do kontaktu s monitorem či jiným světelným zdrojem, televizí apod., které namáhají náš zrak.
Poradíme Desatero pro co nejmenší námahu očí při práci na počítači a řekneme si, jestli je možné pocit suchosti nebo únavu očí z počítače ovlivnit výběrem kontaktních čoček, jaké jsou negativní vlivy monitorů počítačů na náš zrak a jak se těmto vlivům bránit.
Vyšetření zdarma nebo příspěvek na charitu ve světový den zraku
Datum: 14. 10. 2010., Autor: Redakce
Na čtvrtek 14. října již podesáté připadá Světový den zraku organizovaný celosvětovou zdravotnickou organizací WHO (World Health Organization). Dnem zraku se organizace snaží celému světu připomenout, že nejdůležitější pro udržení zdraví očí je prevence – pravidelné návštěvy u očního specialisty a vyšetření zraku. „Pečujte o svůj zrak. Kontrolujte ho. Chraňte ho.“, říkají.
Po celé České republice se konají různé akce oslavující den zraku vyšetřením zdarma nebo osvětou pomocí přednášek či různých her.
Je nošení kontaktních čoček (ne)bezpečné?
Datum: 4. 10. 2010., Autor: Redakce
Myslíte si, že je používání kontaktních čoček nebezpečné? Pokud jste tento dojem získali kvůli některé z historek o urputných zánětech nebo poškození oka, čtěte dále.
Nošení kontaktních čoček je ve skutečnosti velmi bezpečné a závažné komplikace nastávají jen v extrémních případech. Informujte se o tom, proč je nošení čoček opravdu bezpečné a co se musí stát, aby čočky začaly být hazardem pro oko.
Přenášení kontaktních čoček jak jej možná neznáte
Datum: 10. 9. 2010., Autor: Redakce
Nošení kontaktních čoček déle než na jakou dobu jsou určeny neboli přenášení je často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují.
Do pojmu přenášení je možno zahrnout mnoho s přenášením spojených témat, ale my se zaměříme na to, co všechno může být přenášení a proč se tak vehementně zakazuje.
Víte, co všechno se dá zahrnout do přenášení nebo co vám dlouhodobým přenášením hrozí? Nabízíme odpovědi.
Kontaktní čočky jsou o správné oční hygieně a přenášení do ní určitě nepatří.
Co je syndrom suchého oka
Datum: 3. 2. 2010., Autor: Redakce
Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte co to je, jak se projevuje, jak se mu vyhnout nebo se jej zbavit? Jedná se o narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.
Syndrom suchého oka je „choroba“, která postihuje široké spektrum nejen nositelů kontaktních čoček. Projevuje se mnoha příznaky, u různých pacientů může mít různé projevy.
Nejčastější problémy při nošení kontaktních čoček - jak na ně?
Datum: 1. 11. 2009., Autor: Redakce
Používání kontaktních čoček by mělo být bezproblémové, čočka by neměla být v oku cítit. Bohužel ale občas nastane situace, kdy tomu tak není. Čočka začne v oku škrábat, pálit, oko tlačí, cítíte suchost v očích... Co dělat, když kontaktní čočka přestane být z ničeho nic pohodlná? V našem článku nabízíme několik rad pro první pomoc při těchto potížích.
Přihlášení
Mapa specialistů a prodejců
Hlavní partner
18. 10. 2018 - Redakce
PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.
20. 6. 2018 - Redakce
Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.
18. 6. 2018 - Redakce
Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.
Anketa
Jak často nosíte kontaktní čočky?
1-2x za týden | 22 x |
|
|
3-5x za týden | 13 x |
|
|
každý den | 50 x |
|
Celkem odpovědí: 85
Profily značek
AIR OPTIXTM AQUA | |
ACUVUE® | |
Bausch&Lomb | |
Coopervision |
PureVision SofLens 59 Avaira1-Day Acuvue TruEyeAcuvue OasysAir Optix AquaBiofinityDailies AquaComfort Plus